Aktivním optimismem proti chaosu světa

20. listopadu 2015 v 7:55 |  Když chci psát
Letošní listopad stojí opravdu za to. Často se ptám, jaký má život vlastně smysl, proč jsou lidi takoví, co nás čeká... Minulý víkend se mi ani nechtělo vylézt z postele.

Včera jsem už musela začít něco dělat. Mým úkolem je Antoine de Saint-Exupéry. Naštěstí jsem Malého prince četla a viděla ve filmu asi v druhé třídě. Tehdy mě chytil za srdce a chytá mě zas. V knihovně jsem si půjčila další knížky, ze kterých se dozvídám pozadí vzniku této pohádky.


Malý princ vyšel v New Yorku na Vánoce roku 1943. Nakladatel očekával hlavně obchodní úspěch, který se okamžitě dostavil. Autor do ní vložil celé své srdce, strach a naději. Psal ji v exilu, když v jeho zemi zuřila válka.

"Německá noc pohřbila celou naši zem. Dosud jsme se alespoň dozvídali něco o těch, které máme rádi. Ještě jsme jim mohli říkat, že je máme rádi, i když jsme s nimi nemohli sdílet jejich trpký chléb. Z dálky jsme mohli zaslechnout jejich dech. To je však pryč. Francie už je jen mlčení... "

"Lidé už nemají čas, aby něco poznávali. Kupují u obchodníků věci úplně hotové. ale poněvadž přátelé nejsou na prodej, nemají přátel."

Hvězdy jsou krásné, protože je na nich květina, kterou není vidět…"
"Ano, jistě," řekl jsem a mlčky jsem pozoroval vlnu písku ve svitu měsíce.
"Poušť je krásná…," dodal.
A měl pravdu. Vždycky jsem miloval poušť. Usedneme na pískový přesyp… Nevidíme nic... Neslyšíme nic…
A přece něco září v tichu…
"Poušť je krásná právě tím, že někde skrývá studnu…," řekl malý princ.
Byl jsem překvapen, že pojednou chápu to tajemné záření písku. Když jsem byl malým chlapcem, bydlil jsem ve starobylém domě a pověst vyprávěla, že je tam zakopán poklad. Nikdy jej ovšem nikdo nedovedl objevit a snad jej ani nehledal. Ale dodával kouzlo celému tomu domu. Můj dům skrýval ve svých hlubinách tajemství…
"Ano," řekl jsem malému princi, "ať je to dům, hvězdy nebo poušť, to, co je dělá krásnými, je neviditelné!"


Mně čtení Malého prince včera okouzlilo, zlepšilo náladu, ukázalo cestu. Četli jste vy Malého prince? Líbil se vám, nebo ne? Máte nějakou oblíbenou pasáž? Budu ráda za vaše komentáře a za účast v anketě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Četl/a jsi Malého prince?

Ano, jako dítě 100% (4)
Ano, jako teenager 0% (0)
Ano, v dospělosti 0% (0)
Ne 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama